Orijinal Kitap

El-Cezeri’nin Online Kitabı.

Üretmiş olduğu eşsiz eserlerin ölümüyle kaybolup gitmesini istemeyen Artukoğulları hükümdarı bir kitap yazmasını ister. Kitabı son derece bilimsel bir metodoloji ile şimdi nasıl İngilizce evrensel bir dilse zamanının evrensel dili Arapça ile kaleme alır.

(Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap , * Arapça orijinal ismi; Kitab-ül Camii Beyn-el ilmi vel-amel En Nafi-i fi Sınaat-il hiyel -İngilizcesi çeviri ismi; Al Jazari’s Book of Knowledge of Ingenious Mechanical Devices)

Çok detaylı çizimler ve en önemlisi kendisinden önceki bilimadamlarının çalışmalarına da işaret eden müthiş bir bilimsel aktarım dili vardır.

El Cezeri’nin bu kitabının kopyaları yüzlerce yıl kütüphanelerde kalır ta ki yeniden bulunana dek. Web sitemizin sizlere sunduğu en büyük hediye kitabın tamamen Flash formatıyla sayfaları elle çevrilebilecek yakınlaşıp uzaklaşıp incelenebilecek şekilde sunulmasıdır

Proje Adımları

 • Ebu’l iz’in Topkapı Sarayı’ndaki orijinal kitabının bir “tıpkıbasımı” bilgisayarda taranmıştır(scan).
 • Daha sonra Internet teknolojilerinin en büyük kolaylığı sağlayan Flash Kitap formatına dönüştürülmek üzere, gerek görsel düzenlemeler, gerek yardımcı araçlarla çalışılmıştır.  Flash bir çok bilgisayarda, Internet Explorer ya da Firefox gibi yaygın browserlarda zaten yüklü bulunan bir eklentidir.

Siteden yazılı iletişime girilmeden hiçbir materyal izinsiz alınamaz. (Wikipedia, Vikipedi içerikleri GPL lisansla kaynak verilerek kullanılabilir. İlgili sayfalardan içeriği almanız gerekir. Kurumlara ait materyallar içinse mutlaka kurumlardan izin alınması yasal zorunluluktur.


 

Kitabı tam ekran / büyük görmek için tıklayınız.

click for “The Automata of Al-Jazari” book

(Önemli not: Lütfen kitaba direkt link vermeyin. Bu sayfanın adresine link verin. Kitaba doğrudan verilen linkler sunucu tarafından yine bu sayfaya getirilecektir.)
http://www.ebuliz.com/orijinalkitap/)


Ebul-iz’in kitabı daha sonra Sevim Tekeli tarafından Türkçe’ye çevrilerek Türk Tarih Kurumu Yayınları başlığında 9751614473 numara ile basıldı.

El - Cami Beyne’l - ilm ve’l - amel en - Nafi Fi Sınaati’l - Hiyel

Sevim Tekeli
Türk Tarih Kurumu Yayınları;
Ankara, 2002, 16 x 24 cm., XCI+338+Resim 77+173+87 sayfa, Türkçe, Ciltli.
ISBN No: 9751614473
http://www.eren.com.tr/goster/kitap/kitap.asp?referrer=101&kitap=233450

Kitabın bütünsel aktarımı yanısıra özellikle su ile çalışan mekanizmaların ve insansı mekanizmaların yer aldığı sayfaların incelemeler için görsel olarak sunulması da kararlaştırıldı.

35 yorum var to “Orijinal Kitap”

 1. fatih hayrani
  Nisan 17th, 2008 at 03:02

  Çok büyük bir hizmet gerçekten. Kitabın sayfalarını çevirirken duygulandım. Böyle İslam alimleri oldukça fazla ama kim tanıyor ki? Bir Galileo bir Kopernik, Einstein dediğimiz zaman akan sular duruyor ama Cezeri, Zehravi, Razi dediğimizde tanıyan yok. Mehmet Akif ne güzel demiş:

  ‘Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince
  Günler şu heyulayı da er geç silecektir
  Rahmetle anılmak ebediyet budur amma
  Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir?

  Evet onlar sessiz sedasız yaşadılar. Rahmetle anılmayı hak ediyorlar. Rahmetullahi aleyhim ecmain..

 2. El - Cami Beyne’l - ilm ve’l - amel en - Nafi Fi Sınaati’l - Hiyel
  Nisan 17th, 2008 at 03:24

 3. Tekin
  Nisan 20th, 2008 at 10:19

  Çabalarınız gayretleriniz için sonsuz teşekkürler.
  Böyle büyük bir bilimadamını tanıttığınız için sonsuz şükran.

  Cezeri gerçektende çağını aşmış büyük bir dahi.

 4. NAFİ ŞERBETÇİOĞLU
  Mayıs 1st, 2008 at 13:49

  Su mekaniğinin bence en büyük ustası Ebül-iz ihakkında ilk kez 1970 li yıllarda Bilim ve Teknik dergisinde okumuştum.
  Sonraki yıllarda acaba başka kimlerimiz var da biz farkında değiliz diye araştırmaya başladım.
  Sevinçle gördüm ve gördükçe de üzüldüm ki, bugün batıdan bize gelen buluşlar, bizden batıya gitmiş aslında. Tabii ki bilim evrenseldir, ancak ulusal bilincimizin oluşması, özsaygımızın gelişmesi için bunları çocularımızın bilmeleri gerekir. Bu nitelikli çalışmanız için çok teşekkürler.

 5. mehmet sait yavuz
  Haziran 13th, 2008 at 05:52

  Böyle bir çalışmanızdan dolayı tebrik ediyorum. Ben de bilgisayar mühendisliğinde okuyorum. Cizreliyim.

 6. Yeni Siteler ve Yenilenenler » GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site
  Haziran 22nd, 2008 at 15:39

  […] Orijinal Kitap sayfası: www.ebuliz.com/orijinalkitap/ […]

 7. mustafa okçu
  Ağustos 8th, 2008 at 12:39

  çok teşekkürler

 8. sonay çeken
  Ağustos 28th, 2008 at 11:53

  Değerli insanlar,sizlere teşekkür ediyor ve bu çalışmaların tamamına ulaşıp cd halinde 3 boyutlu görüntülerle milli eğitim bakanlığına gönderin ve her ne pahasına olursa olsun teknoloji dersinde ve her branşın kendi kitaplarında yer alması için gayret edin harikasınız…..evet gerçekten harika bir çalışma başka ne diyebilirim…..

 9. emine kulbak
  Kasım 6th, 2008 at 02:43

  Bu büyük bilim adamından daha çocuk yaşlarda İzmir uluslarlararası fuarında bir firmanın verdiği broşür kitapçığı sayesinde haberdar olmuştum.
  Kitapçıkta emeği geçenler,makine mühendislerimizin bile tanımadığı bu kayıp dahiye Avrupanın sahip çıkmış olmasından yakınmaktaydı.
  Bugün büyük sevinçle ulaştığım bu online kitap için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır.
  Şimdi bu yüce bilim insanının sibernetik mucizesi eserlerini şehirlerimizde çalışır halleriyle anıt eser olarak görebilmek düşü içerisindeyim… Saygı ve şükranlarımla

 10. hakkı ceyhan
  Kasım 7th, 2008 at 11:33

  bence çook büyük bir hikmet ve nimet sadece bilim adamları değil bütün halk görmeli dikkate almalı

 11. hakkı ceyhan
  Kasım 15th, 2008 at 04:46

  bu siteyi bize gösteren öğretmenimize , bu siteyi hazırlayanlara ve elcezeriye teşekkür ederim

 12. altay şahan
  Kasım 15th, 2008 at 10:28

  Ben 4. sınıfa giderken büyük bilim insanı olan El-Cezerinin ,
  haytının, kısaltınmış bir kitapta okumuştum kitabı bitirdikten sonra çok etkilendim. Hatta kitabın künyesinde yabancı bir yayın evi yazıyordu çok şaşırmıştım. Kitabın ön sayfasında ”BÜYÜK TÜRK BİLGİNİ EL-CEZERİ ” yazdığı halde neden yabancı yayın evinin isminin bulunduğunu öğretmenlerimden öğrendim çünkü kitap yabancılar tarafından ”ÇALINMIŞTI” .

 13. Ezgi SÜLLÜ
  Kasım 16th, 2008 at 06:48

  Robotlar,su makineleri,şifreli kilitler,kasalar,otomatik çocuk oyuncakları,termoslar,fıskiyeler,kan alma düzenekleri,su çıkarma makineleri,abdest alma düzeneklari ve nice buluşlar…Yani Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî.Leonardo Da Vinci’ den 150 yıl önce yıl önce yaşamış ve mekaniği ondan daha iyi kullanan bir bilim insanı.İngiliz ve Alman bilim adamları tarafından 1800′lü yıllarda,Türk bilim insanları tarafından ise 2000′li yıllarda keşfedilen bir TÜRK dehası.Onun şu sözü bilim ile uygulama arasındaki ilişkiyi çok güzel anlatır:”Uygulamaya dönüşmeyen bilim,doğru ile yanlış arasında bir yerdedir.”

 14. Ayfer KAFKAS
  Kasım 21st, 2008 at 06:47

  Ne kadar müteessir olduğumu anlatamam. Kitabı ulaştırdığınız için sizlere binlerce kez teşekkür ederim. Bu dev eserin yüzlerce yıl sessiz sedasız karanlıkta yattığı gerçeğinin içimde oluşturduğu burukluğu, El Cezeri’nin buluşlarının kullanılıp hayata geçirildiğini gördüğü avuntusuyla azaltabiliyorum. İnşallah onca yıl boyunca işe yaramadan durmamış, devrinde kısmen de olsa hayata geçirilmişlerdir.

  Bir de kitaptaki temsillerin özellikle yüzlerinin neden tahrip edilmiş olduğunu anlayamadım.

 15. Taner Ergun
  Kasım 22nd, 2008 at 17:06

  Mükemmel bir çalışma. Ellerinize sağlık. Teşekkürler….

 16. hakkı ceyhan
  Kasım 26th, 2008 at 09:58

  hayran kalmamak elde değil.en çok merak ettiğim ise bu robotları yaparken yada yaptıktan sonra ne düşünmüş olması.Gerçekte sadece Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî değil müslüman birçok bilim adamları var.örneğin. kareköklü sayıları bulan,0′ı icat eden,rasathaneler kuran,hat sanatını bulan bir çok müslüman bilim adamı var.

 17. Salim ÖĞÜT
  Kasım 28th, 2008 at 05:26

  İmam-Hatip Okulu öğrencisiyken Bilim Teknik Dergisi’ne aboneydim ve Toygar Akman’ın yazılarından Ebü’l-İz’i tanıma fırsatı bulmuştum. Daha sonra birçok konferansımda kendisine atıfta bulunmaktan şeref ve mutluluk duydum. O’nun adına bir sayfa açılmış olmasını takdir ve şükranla karşılıyorum.
  Aydınlarımızın, hatta teknik adamlarımızın hala böyle bir değerden haberdar olmamasına teesüf ediyorum.
  Bilinsin ki: Kıymet bilmeyen toplumlarda kıymet yetişmez; kıymet yetişmeyen toplumların kıymeti olmaz.

 18. Ezgi SÜLLÜ
  Kasım 30th, 2008 at 03:03

  El-Cezerî, İbn-i Sina,Mimar Sinan,Farabi ve nice Türk dehaları.Bu Türk bilim insanlarının bugün bizlere bıraktıkları yapıtlara ve fikirlere ne kadar sahip çıkabiliyoruz?Düşünmeliyiz.
  Biz insanlığın tarihine ve fikir dünyasına sibernetiğin ve robotun mucidi El-Cezerî’yi,ilk göz ameliyatı yapan İbn-i Sina’yı,13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin 4 ana işleminden farklı 5. bir işlem ile çözen Mimar Sinan’ı ve Aristo’dan sonra “ikinci öğretmen” olarak kabul edilen Farabi’yi verdik.
  Bugün bütün dünya millitlerinin ve özellikle Batı milletlerinin bizden çaldıkları fikirleri ve sistemleri saymakla bitiremeyiz.
  Geçmişte birlik kurmuş,fetihler yapmış bizler,eski ululuğu yeniden diriltmek için uğraş vermeliyiz.Çünkü “Mazide tarihi hakikat olan şeyler,atide de tarihi hakikat olabilirler.”Bugün milli mazime bütün içtenlikle bağlanmalı ve onu her yerde kutlu saymalıyız.Yazarın dediği gibi:”Bir millete geçmişine unutturmak onu yok etmenin ilk şartıdır.”
  Şunu unutmamalıyız ki:”Geçimişini bilmeyen toplumların coğrafyalarını başkaları çizer.”-bugün olduğu gibi-.

  ” Arkasında olmasaydı şanlı bir mazi,
  Bu milletten çıkar mıydı bir büyük “GAZİ”?”

 19. SAFA ENES KANDAŞ
  Aralık 4th, 2008 at 06:08

  BU SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM VE DE GENÇ BAYİNLERE YARDIMCI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.BİR ÇOK KİŞİYEDE KAYNAK OLACAĞINDAN DA EMİNİM

 20. isaakalan
  Aralık 27th, 2008 at 16:24

  Hakkında çok şeyler okuduğum bu kitabı internet ortamında görünce nasıl sevindiğimi anlatamam.Büyük bir hizmet yapmışsınız.Sizin tüm çalışmalarınızı takip etmek artık vacip oldu.İyi ki varsınız,teşekkürler.

 21. emre oğuz
  Ocak 15th, 2009 at 01:47

  El cezerinin hayatı neden film yapılmıyor. Güneydoğudaki Artuklu Türkmen tarihini de anlatılmış olur böylece. Bu konu özellikle olmadık şeylerin tartışıldığı günümüzde büyük bir kanıt. İnsanlık içinse sanat ve kültürün bilimle buluştuğu eşsiz bir hazine. Şekillerin çoğunda ya bir hayvan yada insan figürü var; sizi doğanızdan koparmıyor. oyuncak gibi bile diyebiliriz kim bilir bunları kullananlar zamanında ne kadar eğleniyordur.

 22. Mesut ATEŞ
  Şubat 2nd, 2009 at 08:35

  olağanüstü bir deha ….

 23. TANER UĞRAŞ
  Mart 10th, 2009 at 07:23

  BU ÇALIŞMADA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM. UMARIM BİZLERE UNUTTURULAN DİĞER DEĞERLERİMİZ DE GÜN IŞIĞINA ÇIKARILIR. BU DEĞERLER OKULLARIMIZDA ÖĞRENCİLERİMİZE ÖĞRETİLİR. NE DİYEYİM, BATI MERKEZLİ TARİH ALGILAYIŞININ SONUNUN GELMESİ DİLEĞİYLE…

 24. Hasan ONUŞ
  Mart 19th, 2009 at 09:58

  emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. ama bi sorun var. ben kitabı görüntüleyemedim ve çok merak ediyorum. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum ve bu çok değerli dahiyi - el cezeri yi- saygıyla selamlıyorum.

 25. mücahit bayrak
  Nisan 3rd, 2009 at 08:43

  avrupa bizim bilim adamlarımızı bizden daha iyi tanıyor ve en verimli bir şekilde istifade ediyor bizde ise Türk bilim adamları tanınmıyor.Aslında milli eğitim bakanlağı bu değerli bilim adamlarını öğrencilere gerekirse yeni bir ders içinde tanıtması lazım.

 26. mehmet
  Mayıs 19th, 2009 at 19:55

  Yüzlerce sene eserlerinin keşfedilmemesini şiddetle kınıyorum..Artık herşeyimize avrupalılar sahip çıkmız vaziyette tarihte ki onlarca bilim adamının ne denli örtbas edilip mazide yok olmaya mahkum tutulduğunu çok sefer duymuşuzdur.İsmail ebuliz’in mezarı şırnaın cizre ilçesinde ve bende oralıyım cogu sefer kaymakamlıklara valiliklere basvuru yaptık “yapmayın etmeyin bu guzelim bilim adamının eserlerini biz tanıtalım hem bölge acısından ülke içerisinde bir itibar kazanırız hemde tüm dünyada ülke olrak saygı kazanır ” dediysekte hepsi boşa çıktı.Ama cok şükür bu son zamanlarda artık bi kaç faaliyeti görmek bizi sevindirdi.Ben türkiye de yaşayan bütün halkların ferdi gelip bu zatı yerinde araştırmalı.Şırnak Cizre.

 27. TANER UĞRAŞ
  Temmuz 25th, 2009 at 12:34

  TÜRK TARİHİYLE İLGİLENEN TÜM ARKADAŞLARA İKİ KİTAP ÖNERMEK İSTİYORUM:TÜRK TARİHİNİN ANA HATLARI(KAYNAK YAYINLARI),KEMALİST DEVRİMİN TARİH DERSLERİ(KAYNAK YAYINLARI)
  SAYGILAR SUNARIM…
  TÜRKÇE ÖĞRETMENİ-ANKARA

 28. mehmet
  Eylül 10th, 2009 at 05:11

  çok büyük bir hizmet olmuş emeği geçenlere teşekkürler. bence öğretmenlere çok iş düşüyor her öğretmen bunların bilincinde olsada çocuklara hergün bir müslüman türk bilim adamını ev ödevi olarak verse böylece çocukların zihninde yer etmiş olur inşallah bunlar en kısa zamanda olur

 29. ERDEM ÖZDEMİR
  Kasım 13th, 2009 at 13:23

  makina müh. 3. sınıf öğrencisiyim.akışkanlar mekaniği ders kitabını başında Ebul-iz den bahsediyordu ordan buldum.Yaptığı eserlerden bahsediyordu okudukça bizim öğrendiklerimizin denizde damla olduğunu anladım.Hocalarımız hep diyordu euler newton hep uydurma böyle insanlar yok bizim ecdadımızdan çalmışlar bütün bildiklerini diye bunu bir kez daha tasdik ettim.
  Ama beni en çok üzen kitabın orjinal nüshaları bizde olduğu halde neden önce ingilizceye çevriliyor biz neden ybancı yazarların kitablarını okuyoruz?
  Ama ümitvarız inşallah gelecek yine bizim olacak….
  (kou makina müh. fakültesinden erdem)

 30. ERDEM ÖZDEMİR
  Kasım 13th, 2009 at 13:25

  bu çalışmayı yapanlara da çok teşekkür ediyorum.Ama duyurulması noktasında çalışmalar yapılsa iyi olur düşüncesindeyim..

 31. hasret
  Ocak 5th, 2010 at 05:31

  arkadaşlar bu site güzel ama kitabın üzerine tıklayınca çıkmıyor lütfen bu kitap hakkında daha ayrıntılı bilgi verirmisiniz bir de daha iyi bilgi edinmemiz için türkçe karşılıkları internette aradım yok tek güvendiğim site siz kaldınız ödevimi yetiştirmem lazım LÜTFE

 32. hasret
  Ocak 5th, 2010 at 05:33

  ben yorum gönderiyorum ama gitmiyor galiba uzun olduğu için ama içimdeki soruları bitiremiyorum

 33. Büşra kama
  Şubat 11th, 2010 at 12:30

  bu videoları indirmemizin bir yolu var mı ? Bilgisayarımda saklayıp değerlendirmek istiyorum.

 34. serkan ALTUNDAL
  Nisan 11th, 2010 at 04:44

  Tüm emeklerinize tüm uğraşlarınıza çok teşekkürler çok iyi bir çalışma olmuş gerçekten.Bizlerede sağlayacağı faydaları muhakkak olacaktır.

 35. Işıktürk
  Temmuz 29th, 2010 at 09:21

  Tarihi devindiren ve de durduran deha

Yorum yazın


VİDEO (El-Cezeri - Fil ve Sürücüsü)

Copyright www.muslim-heritage.com

Kategoriler

VİDEO (El-Cezeri - Saatler)

Copyright www.muslim-heritage.comEbuliz Facebook'da siz de katılın